XIII POLONIJNE MISTRZOSTWA Strzeleckie - 7 sierpnia 2021
Więcej >>


Księga Pamiątkowa
35 lat klubu

KIEDY I JAK PRAWIDŁOWO UŻYWAĆ PRZYNĘT ZAPACHOWYCH

 

 

Działając aktywnie w interesie zwierzęcym ze swoim łukiem przez bez mała dwadzieścia lat, przemierzyłem kraj od Alaski do Florydy i od zachodniego do wschodniego wybrzeża. Gdzie tylko łazi posiłek na kopytach, to jestem gdzieś w pobliżu. Dosłownie dorastałem w 100% środowisku myśliwskim i wędkarskim, podobnie jak mój ojciec mam to szczęście prowadzić całe swoje życie wyłącznie w kontakcie z przyrodą. Pewnie, jest wiele rzeczy, których muszę się nauczyć w swoim życiu, aby zostać legendą, ale dwadzieścia lat doświadczenia robi swoje.

Podczas naszych podróży po kraju, gdziekolwiek kręciliśmy nasze pokazy TV czy filmy, prowadziliśmy seminaria czy dawaliśmy zwykłe autografy w trakcie otwarć sklepów, ludzie często zadawali nam ogromną ilość pytań.

 - jak wysoko ustawiasz podest?

 - z ilo-funtowego łuku strzelasz?

 - czy zasiadka to najlepsza metoda polowania?

 - co dla ciebie jest najlepszym trofeum?

 - czego używasz na strzały, groty, etc.

Te pytania są wspaniałe i lubimy na nie odpowiadać. Ale powiem, że najczęściej zadawane pytania to

 - jaki jest najlepszy rodzaj czy typ zapachów i przynęt?

 - jakie z rodzajów stosowania takich przynęt stosować najlepiej?

Niektóre z najbardziej ekscytujących i inspirujących doświadczeń mojego życia miało miejsce właśnie dzięki używaniu przynęt zapachowych i maskujących. Potwierdził się fakt, że są one bardzo efektywnym środkiem do odnoszenia sukcesów w lesie.

Jest wielu producentów (oczywiście stawiam tutaj na firmę którą posiadam), które produkują wysokie jakościowo zapachy. Najpopularniejsze, najbardziej efektywne i najprawdopodobniej najstarsze z istniejących rodzajów zapachów, popularnych w wystawkach sklepowych są zawsze-na-topie estry uryny łani i uryna byka przewodnika.

Większość z was zapewne wie, że estry uryny łani nazywają się "Doe-N-Need" a nasza uryna byka przewodnika - "Rampage". Trzeci rodzaj zapachów który sprawdza się bardzo dobrze za każdym razem to zapachy wielozadaniowe, wielosezonowe. Nasza Vanilla Killa (lub VK) była pierwszym i bodaj w dalszym ciągu najpopularniejszym zapachem tego rodzaju.

Czwarty typ zapachowy nie jest zwykle nazywany nęcącym ale maskującym zapachy. Maskowanie zapachów służy do ukrywania odoru człowieka, aby zapachy nęcące mogły zacząć rozsiewać swoje uroki. (Pamiętajcie, przy używaniu zapachów wabiących, zwłaszcza tych, które nie zawierają zwierzęcych bi-produktów, jeleń będzie okrążać źródło zapachu węsząc dolnym wiatrem starając się dość co to za zapach i czy wiąże się on z niebezpieczeństwem. Dlatego też maskowanie ludzkiego zapachu jest najważniejsze).

Nigdy nie polecamy stosowania żadnego rodzaju zapachów nęcących bez maskowania zapachu. Jesteśmy głęboko przekonani, że najefektywniejszy i wydajny środek maskujący na rynku, to nasz Deer Dander. Być może najlepszym w tym wszystkim jest to, że jest on również połączeniem zapachu nęcącego - ponieważ używając go pachniesz jak jeleń! Może być lepsze przebranie? Używanie jego to mus, gdy się używa VK, Doe-N-Need, Rampage czy jakichś innych zapachów nęcących.

Teraz, gdy już każdy ma pojęcie w temacie najczęściej spotykanych preparatów zapachowych, przejdziemy do następnego pytania - jak je stosować? Te cztery wyżej wspomniane typy, gdy są prawidłowo używane, sprawdzają się dobrze w nęceniu jeleni wirginijskich na bliskie dystanse. Trzy metody stosowania zapachów sprawdziły się dobrze i są to: makiety, rujowiska i stosowanie na ziemię. Stosując zapachy na te trzy sposoby możesz być pewny, że wszystko się uda jak należy. Przyjrzyjmy się zatem z bliska jak wygląda to stosowanie zapachów.

Makiety

Makiety - zwierzęta - pułapki sprawdziły się mi i ojcu setki razy. Na naszych filmach czy pokazach telewizyjnych na pewno nie raz byłeś świadkiem używania sztucznego byka czy łani. W tej chwili najlepszym producentem takich zwierzaków na rynku jest firma McKenzie.

A oto co trzeba zrobić. Najpierw, zawsze upewnij się, że nałożyłeś preparat maskujący zapach na swoje buty, spodnie czy na ręce zanim zabierzesz się za zwierzaka pułapkę. Zalecamy zabierać zwierzaka do podestu gdy tylko przyjedziesz i się rozpakowujesz oraz zabierać go ze sobą wtedy, gdy odjeżdżasz z lasu. Gdybyś go zostawiał to jelenie przywykną do niego i zamiast je zaciekawiać przyniesie to skutek odwrotny.

Jak tylko już doniesiesz wszystko na miejsce, postaw zwierzaka w dogodnym miejscu do strzału od swojego podestu, blindy czy innego miejsca, z którego będziesz strzelać. Oczywiście będziesz zmuszony do uważania na wiatr robiąc te wszystkie rzeczy w lesie. Mimo, że nie jest to konieczność, to może będziesz chciał znaleźć miejsce, gdzieś przy często uczęszczanym szlaku.

Jeleń jest w stanie wyczuć dobrze zaaplikowany zapach na setki metrów; więc nie ma takiej potrzeby, żeby stał mu na ich szlaku. Upewnij się, że zwierzak jest dobrze przymocowany do ziemi i że nie przewróci go podmuch wiatru. Jeżeli to makieta byka, to umieść kilka siknięć lub pryśnięć zapachu byka przewodnika we właściwym obszarze (pozwolimy, że tą decyzję podejmiesz sam, gdzie to jest). Jeżeli zaś używasz makiety łani, to umieść kilka siknięć lub pryśnięć estrów uryny łani, również we właściwym miejscu. Uniwersalne zapachy wabiące, ku konsternacji wielu kolegów, sprawdzają się ekstremalnie dobrze na makietach: zobacz jakikolwiek z naszych filmów i sprawdź sam!

Ci z was, którzy widzieli nasz "Ruttin' Rampage" wiedzą o czym mówię!. W tym przypadku będziesz chciał umieścić parę tryśnięć lub pryśnięć uniwersalnego zapachu wabiącego na górze makiety. Zdziwisz się, jak dobrze się sprawdza!

Po tym, jak już nałożyłeś zapachy, ruszaj naprzód i ustaw się w swojej blindzie czy na podeście i poluj jak zwykle. Używanie zapachów nęcących na makietach powinno dać nieco wyśmienitych okazji do oddania strzału, gdy jeleń obchodzi w około makietę sprawdzając ją zanim dotrze do niego, że nie porusza się ona tak jak inne jelenie, od których dochodzi taki sam zapach.

Rujowiska

Odchody, w naturalnym rujowisku, dowiodły jak bardzo sprawdzają się przy nęceniu zapachowym. Podczas okresu poprzedzającego ruję, byki będą robiły rujowiska, zazwyczaj w linii. Będą w nie sikać, aby je oznaczyć.

Następnie będą czekały aż łania podejdzie do rujowiska i również je obsika. To da bykowi informację, że łania jest maksymalnie napalona i gotowa do zapłodnienia. Najprawdopodobniej przyjdzie sprawdzić rujowisko raz czy dwa razy dziennie i zobaczyć, czy jakaś łania na nie sikała.

Ten fakt możesz wykorzystać aby wyciągnąć z niego korzyści. Znowu, zawsze upewnij się, że wysprayowałeś preparatem maskującym zapach buty, spodnie, ręce, itd. zanim wejdziesz do lasu. Następnie możesz przystąpić do naniesienia estrów uryny łani bezpośrednio na rujowisku, lub umieścić ją w moszczu rujowiska, który zrobiłeś sam (więcej w innym artykule).

Uryna byka dominującego równie dobrze sprawdza się w rujowisku. Umieszczając zapach uryny byka dominującego dajemy znać obecnemu bykowi, że w okolicy pojawił się rywal rywalizujący o jego łanie. Prawie zawsze byk dominujący przyjdzie sprawdzić szukając łani lub intruza.

Zawsze pamiętaj, aby ustawić swoją blindę czy podest przynajmniej 50 jardów z wiatrem od rujowiska. Byk dominujący nie zawsze przychodzi bezpośrednio do rujowiska aby je sprawdzić. W większości przypadków mają tyle rujowisk, że będą szły w linii dwudziestu - trzydziestu jardów z wiatrem od rujowisk sprawdzając je. Jeżeli rujowiska są "puste" pójdą dalej. Nie lubią się zatrzymywać, jeżeli nie muszą.

Jeżeli rujowisko jest "pełne", wtedy byk podąży do wybranego rujowiska, idealną sytuacją jest strzał, gdy będzie znajdował się pomiędzy twoim podestem a rujowiskiem patrząc w jego kierunku, z wiatrem w twoim kierunku. To da cudowne dwadzieścia do trzydziestu jardów na ostry strzał podczas gdy byk będzie patrzył w innym kierunku!

Zdaję sobie sprawę, że jeleń to jeleń i czasem nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszym planem, ale ta metoda na pewno nam się opłaci jeżeli będziemy ją stosować. Tą metodę również uwieczniliśmy na wielu filmach.

Bezpośrednio na ziemię

Makiety i rujowiska są wydajnymi metodami stosowania zapachów. Ale bodaj najczęściej stosowaną metodą jest rozprowadzanie zapachów nęcących bezpośrednio w ziemię. W tej metodzie możesz wykorzystywać naturalne ścieżki deer aby osiągnąć swój cel.

Wybierz miejsce na skraju zarośli czy pola gdzie przechodzi szlak deer. Następnie nałóż preparat maskujący po raz kolejny. Nigdy za dużo powtarzania o stosowaniu preparatu maskującego.

Jeleń żyje przez nos. Nie ma znaczenia co zrobisz, zawsze musisz o tym pamiętać.

Po raz kolejny, naturalne szlaki jeleni nie są obligatoryjne, ale pomagają. Zastanów się, skąd mógłbyś oddać do jelenia idealny strzał. Następnie nanieś kilka tryśnięć w wybranym przez siebie obszarze kilka tygodni wcześniej przed terminem polowania i odświeżaj go co kilka dni, ostatecznie nakładając świeżą porcję przed tym zanim ustawisz się w blindzie czy na podeście.

Możesz też po prostu nanieść go jedynie w dniu polowania (to właściwie robimy). Ta metoda też się sprawdza. I jest to najczęściej spotykana metoda przy stosowaniu zapachów wabiących przy naszych codziennych polowaniach.

Jeżeli chodzi o używanie preparatów maskujących, w połączeniu z makietami, rujowiskami czy ziemią zapachy wabiące dowiodły, że są jednym z najbardziej skutecznych metod udanego polowania. Mam nadzieję, że napisane przeze mnie uwagi wpłyną pozytywnie na Twoje doświadczenia łowieckie.

 

Guy Fitzgerald

 

 

 

 

 
 
STRONA GŁÓWNA | ZAWODY | HISTORIA | GALERIA | KĄCIK ŁOWIECKI | OKRESY POLOWAŃ | TERMINARZ KLUBOWY | KOMUNIKATY | IMPREZY | KONTAKT | WARTO ODWIEDZIĆ